הבעל סבל מפוסט-טראומה ולבסוף החל בתהליך שיקומי

התיישנות רישום פלילי
עורכת דין איזבל פוקס ואזנה

תוכן עניינים

להלן מקרה סבוך ומורכב של אלימות במשפחה והשלכותיה. לעתים, ייעוץ עם עורך דין פלילי לא רק מאפשר שלא להתחיל בהליכים פליליים, אלא גם לתעל את דרכו של החשוד אל עבר תהליכים שיקומיים חשובים.

אמא מודאגת התקשרה אל משרדנו בדחיפות וסיפרה שבנה נמצא במעצר באשמת אלימות קשה כלפי אשתו.

היה זה מקרה של אלימות קשה ומורכבת. לפי כתב האישום, החשוד חנק אותה, סתם את פיה של אשתו, חתך את פניה והשליך אותה אל הרצפה. 

אימו של החשוד העבירה לי את כתב האישום, ומיד הבנתי שמדובר במקרה חמור מאוד של אלימות במשפחה. למרות שאיננו מצדיקים בשום אופן את המעשים, הרי שנפלה אצלנו ההבנה שיש כאן משהו עמוק יותר שדורש בירור.

ביקור בכלא ושיחה עם הבחור חשפו את הסיפור המלא. 

כשהתחלנו לתשאל אותו כדי להבין מה גרם לו להתנהג כך ומה עבר עליו לאורך חייו, הוא טען תחילה שלא קרה לו דבר. 

עם זאת, לעתים גם אנשים החשודים במעשים חמורים, אינם מגוללים את סיפוריהם בתחילה. ככל שהעמקנו יותר, בדבר, התגלה שהחשוד סובל מתסמונת פוסט-טראומטית (PTSD) בעקבות חוויות קשות שעבר. אזהרת טריגר לאומני – הוא שרד את הפיגוע במלון פארק ושמע את הפיצוץ החזק, הריח את הריחות הקשים מהזירה וראה את השריפות שפרצו כתוצאה מהמטען. בנוסף, כחייל ביחידת אגוז, נחשף למראות קשים נוספים במהלך שירותו הצבאי.

בהבנה שמדובר במקרה מורכב של פוסט-טראומה שגרמה לו לאבד שליטה ולנהוג באלימות, שלחנו אותו לאבחון מקצועי. האבחון אכן אישר שהוא סובל מפוסט-טראומה. 

בעקבות זאת, הוצע לו הליך שיקומי תחת פיקוח שירות המבחן. לאחר תהליך השיקום, הוחלט על ענישה מקלה והוא סיים את הפרשה בעבודות לתועלת הציבור בלבד.