ייעוץ לפני חקירה

עורך דין ייעוץ לפני חקירה במשטרה

כל אדם, אף נורמטיבי יכול שיהיה מוזמן על ידי הרשות החוקרת בין למתן עדות ובין לצורך חקירה פלילית בעקבות אירוע שהיו עדים לו או שותפים לו ואף מבלי להבין את ההשלכות הנעוצות בנטילת חלק באירוע.

השתתפות במעמד זה אינו נוח ולעתים אינו נעים בכלל בפרט לאדם נורמטיבי שזו לו הפעם הראשונה אשר נקרא לתחנת המשטרה או לרשות החוקרת לתת עדות או להיחקר.

ישנה משמעות רבה ואף ועצומה לדברים אשר מוסר האדם לרשות החוקרת, משמעות אשר יכולה לבסס אשמה נגד הנחקר או אשמה נגד אישיות אחרת בעקבות החקירה ומכאן, המלצת הרשות החוקרת להעמדה לדין. לחלופין, לנחקר וכל זאת תלוי בנסיבות ובראיות אשר עומדות נגדו, היכולת לשכנע את הרשות בחפותו ומכאן, סגירת התיק נגדו.

עורכת דין איזבל פוקס ואזנה

או השאירו פניה:

תוכן עניינים

חשיבות ליווי עורך דין חקירה במשטרה

החשיבות לקבלת ליווי וייעוץ בהליכי החקירה מעו"ד פלילי הנה מהמעלה הראשונה שכן על הנחקר להבין ולדעת זכויותיו. ישנם כללים אשר המחוקק התווה בהליכי חקירה וחריגת הרשות מהן, יכול שיפגע במשקל הראיות. כמו כן, לאמרות והתנהגות החשוד או מוסר העדות משמעות רבה ואף קריטית בין ביסוס כתב אישום לבין החלטה לסגור התיק מחוסר אשמה, חוסר ראיות או חוסר עניין לציבור.

מעבר לזו, ליווי וייעוץ ע"י עו"ד יכול שישפיע אף על עילת סגירת התיק במידה ויוחלט על כך, ההבחנה הינה גדולה ומשמעותית לדרכו האזרחית של הנחקר בין חוסר אשמה לחוסר ראיות

גיבוש תיק פלילי מתחיל בחקירה!

מכירים את המשפט האמריקאי הנדוש בסדרות ובסרטים: "יש לך את הזכות לשמור על שתיקה, כל דבר שתגיד ישמש נגדך בבית המשפט?", אז בעת חקירה במשטרה, המשפט הזה הופך לאמיתי יותר מתמיד.

רבים ממעיטים בחשיבותה של חקירה במשטרה, ועם זאת בפועל מדובר בהליך משטרתי לכל דבר ועניין במהלכו פועלים החוקרים לאסוף ראיות ולגבש תיק פלילי. כל מידע, כל תשובה וכל פרט שעולה במהלך החקירה, עלול כמעט באופן וודאי לשמש כנגד החשוד בעת ההליך המשפטי ולהוות ראייה לכל דבר ועניין.

היוועצות עם עורך דין חקירה במשטרה הוא צעד חשוב מאין כמותו, ויש בו אף כדי לחרוץ גורלות. אל תטעו לחשוב שניתן להשתמש בדבריכם אך ורק לצורך הפללה, ייעוץ לפני חקירה יכול לסייע גם בהליך הפלילי המופעל נגד החשוד.

זומנתם לחקירה? אל תחשבו פעמיים

ייעוץ לפני חקירה ובמהלכה איננה רק המלצה חמה, כי אם הכרח עבור כל מי שמערכת החוק החלה להפעיל נגדו הליכים פליליים. 

חשוב להבין את המקרה על בוריו ועל סמך זאת לגבש את הצעדים הנדרשים לקראת החקירה. זכרו כי כל מידע שצוין או לא צוין קודם לכן במסגרת החקירה במשטרה, עלול להוות מכשול רציני בשלבי המשפט המתקדמים.

ייעוץ לפני חקירה נועד להכין את החשוד לקראת אחד מן השלבים הקריטיים ביותר בביסוס התיק שנגדו. כל תגובה וכל מילה, הינם חומר חקירתי על בסיסה יכולה המשטרה לבנות תיק פלילי. במסגרת הייעוץ, תבינו כיצד יש להתנהל בצורה נכונה ומושכלת.

התנהלות נכונה = הקטנת הנזק ואף יכולה להביא לסגירת תיק

זימנו אתכם לחקירה במשטרה? הכנה וייעוץ לפני חקירה הינם חלק חיוני ואף קריטי שיכול לשנות את פני הדברים וגם להוביל לסגירת התיק! אל תניחו שדברים יתנהלו כשורה ואל תסתמכו על תחושות הבטן שלכם – פנו לקבלת ייעוץ מקצועי 24/7 מעורך דין פלילי במספר הטלפון: 072-3974572.

שאלות פופולריות

זומנתי לסור לתחנת המשטרה באופן מידי, מה עלי לעשות?

חקירה היא איננה עניין של מה בכך, והיא עלולה להשפיע באופן מהותי על עתידו של הנחקר. משרדנו זמין 24 שעות ביממה לכל שיחת חירום במספר הטלפון: 072-3974572. זכרו כי כל תשובה שתיאמר על-ידכם יכולה להוות ראייה בהמשך ההליכים המשפטיים.

אך אני כבר בתחנת המשטרה והחוקרים מאיצים בי

החוקרים תמיד יאיצו בך. אין כל פסול בכך שתבקשו להמתין עד לבואו של עורך דינכם. זוהי זכותכם המלאה. גם אם יאמרו לכם כי מדובר בהליך קצר ושכולם רק רוצים להגיע הביתה, דעו כי מדובר בעתידכם שלכם בלבד! זמנו עורך דין והמתינו. 

כיצד ההדרכה מתבצעת?

לפעמים פשוט צריך להסתדר עם מה שיש. אם יש בידיכם את המידע המקיף על הנסיבות שבגינן זומנתם לתחנה, אז הרי שנוכל להתוות אסטרטגיה מלאה לקראת חקירתכם. אם לא, אז הרי שתקבלו הדרכה מקיפה באופן כולל על מהלך ההליך החקירתי וקבלת החלטות באשר למה לענות ולמה לא.

מהי חקירה תחת אזהרה?

כשאר כבר התגבש חשד נגד חשוד, על חוקר המשטרה להזהיר את החשוד כי הוא נמא בחקירה תחת אזהרה. על השוטר או החוקר להודיע לנחקר בחשד לגבי העבירה שבה הוא נחשד ואף להודיע לנחקר כי הוא אף יכול לו לומר דבר (זכות השתיקה) ויש לו את הזכות להתייעץ עם עו"ד פלילי. בשלב זה, הוא יכול לבקש לצאת החוצה מחדר החקירות ולהתקשר אל עורך דינו.

הוזמנתם לחקירה משטרתית ולא אמרו לכם על מה – מה ניתן לעשות? 

ראשית יש לשאול אם ההזמנה למשטרה היא למתן הודעה או שמדובר בחקירה תחת אזהרה. אם מדובר על זימון למטרת חקירה תחת אזהרה, עליכם לקבל ייעוץ מעו"ד פלילי.

מהי הזכות להתייעצות עם עורך דין פלילי לפני החקירה המשטרתית?

כל מי שנחשד בביצוע עבירה פלילית, זכאי להתייעץ עם עו"ד פלילי לפני שימסור את גרסתו לחוקר המשטרה. בגלל שלא ניתן להחזיר את מה שנאמר בחקירת המשטרה, יש להתייעץ תחילה עם עו"ד אשר יוכל להסביר את זכויותיו של הנחקר לפני שתינתן על ידו גרסה לחוקר המשטרה.

מהי עדות פתוחה?

עדות פתוחה היא של אדם שזומן לתחנת המשטרה ואינו חשוד בביצוע עבירה פלילית, כי אם נשאל לגבי דברים ששמע או ראה וזאת, להבדיל מחשוד הנחקר באזהרה. למי שמוסר עדות, לא קיימת זכות השתיקה, כי אם עומדת לו הזכות לחיסיון מפני הפללה עצמית.

במידה והוזמנת למסור עדות פתוחה האם העדות עשויה להפוך לחקירה  באזהרה?

התשובה היא חיובית, כי אם אין מספיק ראיות לזמן אדם שהוא חשוד ועדיין מעוניינים לקבל את גרסתו, מבלי שקיבל תחילה ייעוץ מעו"ד פלילי, עד זה, יכול בקלות להפוך לחשוד ולהיחקר תחת אזהרה. זו הסיבה כי בכל מקרה, ברגע שקיבלת זימון לחקירה או למתן עדות, יש להתייעץ מיד עם עו"ד פלילי.

או השאיר/י פניה לקבלת שיחה חוזרת:

מאמרים רלוונטיים

שיבוש הליכי חקירה

שיבוש הליכי חקירה

מה זה שיבוש הליכי חקירה? בואו נדבר קודם על חקירה משטרתית. מטרתו של ההליך החקירתי המתבצע בתחנת המשטרה, הוא להבין את נסיבות האירוע, החשודים המעורבים,

קרא/י עוד >>
מה זו זכות השתיקה?

מה זו זכות השתיקה?

ייתכן מאוד שאתם מכירים אותה בעיקר מהסדרות האמריקאיות רגע לפני שהחשוד נכנס לניידת, אך זכות השתיקה היא זכות בסיסית, חשובה, שרירה וקיימת גם במדינת ישראל.

קרא/י עוד >>
מהו מסדר זיהוי?

מהו מסדר זיהוי?

אתם אולי מכירים אותו בעיקר מסרטי פעולה שונים, אך מסדר זיהוי הוא כלי חקירה נפוץ ושימושי בקרב גורמי אכיפה בכל רחבי העולם. באמצעות מסדר זיהוי,

קרא/י עוד >>