שימוע פלילי

תוכן עניינים

ייעוץ להליכי שימוע פלילי, עו"ד איזבל פוקס ואזנה

בעבירות פשע למעט החריגים הקבועים בחוק, מסדיר המחוקק את החובה לבצע שימוע לחשוד טרם הגשת כתב אישום וזאת מכוח סעיף 60א' לחסדפ.

משמעות זכות זו, דהיינו פרבילגיה משמעותית ביותר, מתן הזדמנות לחשוד טרם הגשת כתב האישום, לבוא, להציג גרסתו, לפרוס טיעוניו וטענותיו בפני המאשימה ולנסות ולשכנע מדוע יש להימנע מהגשת כתב אישום.

או השאירו פניה:

חשיבות ליווי עו"ד לשימוע פלילי

הליך זה חשוב מאוד במהותו וראוי שעו"ד פלילי מנוסה, בעל יכולות משא ומתן יופיע במעמד זה אשר טומן בחובו אחריות רבה וזאת ממספר סיבות עיקריות, בין היתר, עו"ד מנוסה ידע להעריך את טיב הראיות, במידה והראיות הנן חלשות ואינן מקימות עילה פלילית לשם הגשת כתב אישום, ינסה העו"ד לשכנע את המאשימה להימנע מהגשת כתב אישום או לחלופין, ישכנע את המאשימה על הגשת כתב אישום מופחת ומתוקן ואף ינסה להגיע להסכמות עונשיות עם המאשימה תוך חיסכון לנאשם ההליך הפלילי הארוך בבית המשפט.

כמו כן, ניתן להיחשף לחלק מחומרי החקירה אף טרם הגשת כתב האישום, היחשפות לחומרים והבנה של קו התביעה הנו יתרון, אל מול כך, בניית אסטרטגיה של צוות ההגנה.

שימוע פלילי – היתרון והחשיבות של הליך זה

סעיף  60 א' לחוק סדר הדין הפלילי נוסח משולב התשמ"ב 1982 וזו לשונו: "זכותו של כל אדם החשוד בעבירה מסוג "פשע" (ולא רק אנשי ציבור) לבקש,  במגבלות מסוימות, עריכת שימוע לפני הגיבוש הסופי של ההחלטה בדבר הגשת כתב אישום." למעשה חוק זה, מסדיר את הזכות של שימוע פלילי. הכוונה היא שכאשר התביעה מקבלת את ההחלטה בדבר הגשת כתב אישום נגד החשוד בעבירות פליליות יהיה זה בכפוף לקיום השימוע לחשוד. החשוד יקבל מכתב לביתו, אשר יעדכן אותו לגבי הזכות להביע את עמדתו בפני. התביעה. על החשוד להגיש את עמדתו תוך 30 יום מיום קבלת המכתב. יש לציין כי זכות השימוע, רלוונטית רק לעבירות  פליליות, כגון פשע והכוונה היא לעבירות שדינן עד 3 שנות מאסר.

יש לציין, כי הליך השימוע יהיה רלוונטי, רק לגבי חשוד שאינו נמצא במאסר. הכוונה היא, שאם החשוד עצור בגין עבירה אחרת, הוא לא יהיה זכאי להליך של שימוע פלילי. ישנם מקרים מסוימים, כאשר ניתן יהיה לערוך שימוע בעל פה. על אף שהחוק מורה על שימוע שצריך להתבצע בכתב, אך בעבירות חמורות כגון עבירות הצווארון הלבן, או אם מדובר על אנשי ציבור או בנסיבות מסוימות,, לתביעה קיימת הסמכות לבצע את השימוע בעל פה.

באמצעות השימוע הפלילי ניתן להימנע מהגשת כתב אישום

לשימוע הפלילי קיים יתרון רב, למשל עו"ד שימוע פלילי, יוכל לשכנע את התביעה מלהימנע מהגשת כתב אישום, אם בשל היעדר ראיות מספקות, או סיבות אישיות אשר הן אלה שיכולות להצדיק את ההימנעות מהגשת כתב האישום. מצד שני,  ישנה בעיה אחרת שמהווה חיסרון בעריכת השימוע הפלילי. כאשר  לחשוד או יותר נכון, בעל זכות השימוע יחשוף את קלפיו, עוד טרם הגשת כתב האישום. זו הסיבה שיש להסתייע ע"י ייצוג בשימוע פלילי, היות ולא כל המקרים דומים ולכן, עוה"ד יכול באמצעות קריאת התיק, כך שעוה"ד למעשה, יוכל להעריך את הצלחת השימוע לכאן או לכאן.

על עו"ד שימוע פלילי, יהיה להכין את לקוחו על מנת שיוכל להצדיק את טיעוניו מדוע אין סיבה להגיש נגדו כתב אישום. עוה"ד יכין היטב את החשוד לפני הליך שימוע פלילי, מה שיגדיל את סיכוייו להימנע מהגשת כתב האישום. יש לציין, כי הפרקליטות עשוי להשלים את החקירה באמצעות כל מידע שיתקבל בשימוע עצמו. אם לחשוד קיימת ראיה שנחשבת "כמלכת הראיות", יש לשקול היטב אם לשמור ראיה זו למשפט באם יוחלט כי הוא יקוים.

זכות העיון בחומרי החקירה לפני השימוע הפלילי מוגבלת

יש לדעת, כי זכות העיון בחומרי החקירה על מת להכין ולהתכונן לקראת השימוע הפלילי, מוגבלת וכן, לא כל חומרי החקירה נמצאים במלואם בתיק. על עו"ד שימוע פלילי, לקחת זאת בחשבון ועל פי החומר בתיק, יוכל עוה"ד, למצוא את האסטרטגיה המשפטית המתאימה שתסייע ללקוח לבטל את כתב האישום או להגיש את טיעוניו לתביעה. יש לציין, כי כל חשוד שאינו בקיא בתחום המשפטי ושהוא אינו עורך דין, אינו בקיא בחוק למשל הסעיפים בחוק, או הסוגיות המשפטיות שקשורות בתיקו. רק עו"ד פלילי אשר בקיא בהליך של השימוע הפלילי, יוכל בתוך 30 יום מיום קבלת המכתב לחשוד, להתחיל לגבש את טענותיו המשפטיות.

במקרים רבים, עו"ד שימוע פלילי, יעדיף לבצע את הטיעון בעל פה, היות ומדובר על אופן גמיש יותר של הטיעון, מה שיאפשר בהתדיינות של פנים מול פנים והעלאה של כל מיני סוגיות אשר עשויות לפעול לטובתו של החשוד

מאמרים רלוונטיים

הפרעה לשוטר במילוי תפקידו

הפרעה לשוטר במילוי תפקידו

שוטרים הם עובדי ציבור ומגויסים על מנת לשמור על ביטחון האזרחים. השוטרים עובדים בשעות לא שגרתיות,וישנם מקרים בהם שוטרים נפגעים במהלך תפקידם, כגון סוכני משטרה

קרא/י עוד >>
הגשת כתב אישום

הגשת כתב אישום

התביעה הפלילית בפרקליטות המדינה, הינה בעלת הסמכות הבלעדית להעמיד לדין אדם, אשר בוצע בו הליך חקירה באמצעות משטרת ישראל. חומרים מהחקירה, מועברים לידי התביעה הפלילית

קרא/י עוד >>
הליך פלילי מה זה בעצם?

הליך פלילי: מה זה בעצם?

שלבי ההליך הפלילי ההליך הפלילי מתחיל להתקיים למעשה החל מן העת בה מוגשת כנגד אדם תלונה במשטרה. האם בהכרח הדבר אומר כי ההליך הפלילי ירקום

קרא/י עוד >>
הרשעה ואי הרשעה

הרשעה ואי הרשעה

הרשעה אל מול הנסיבות רף הענישה לנאשמים בעבירות השונות הוא שונה, רחב ומגוון. הדבר תלוי בחומרת וסוג העבירה, בנסיבותיה של העבירה וכן גם הדבר תלוי

קרא/י עוד >>
זכות השימוע בהליך הפלילי

זכות השימוע בהליך הפלילי

זכות השימוע בהליך הפלילי קיימת כבר כמעט 20 שנה בהליך הפלילי במדינת ישראל. בקרב הציבור שאינו משפטן המושג נקרא פשוטו כמשמעו- "שימוע" ובקרב משפטנים נוהגים

קרא/י עוד >>