שחרור ממעצר

תוכן עניינים

עורך דין שחרור ממעצר

עם הגשת כתב אישום כנגד נאשם בהליך הפלילי, לעיתים רבות, מבקשת התביעה לעצור את הנאשם עד תום ההליכים נגדו.

הבקשה למעצר עד תום ההליכים מוגשת כתלות בחומרת העבירה ותפיסת התביעה את הנאשם כמסוכן לציבור או כאחד שעשוי לשבש הליכי משפט.

עו"ד איזבל פוקס ואזנה, עו"ד מעצרים בזמינות חירום לכל פניה. בחינת חומרת הנסיבות ומציאת חלופות למעצר בהליכים משפטיים.

או השאירו פניה:

חשיבות ליווי על-ידי עורך דין שחרור ממעצר

נוסף על כן, קבועות חוק עילות מעצר סטטוטוריות, אשר בעבירות מסוימות חזקה כי הנאשם מסוכן, ואז לרוב התביעה תבקש לעצור אותו עד תום ההליכים. דוגמאות לעבירות מעין אלו הינם עבירות סמים שלא לצריכה עצמית, עבירות אלימות חמורה, עבירות המתה, עבירות אלימות במשפחה, עבירות מין וכו'.

שחרור ממעצר

על מנת לעצור נאשם עד תום ההליכים על התנאים הבאים ללא יוצא מן הכלל לחול:

עילת מעצר

כפי שכבר ציינו ישנן עילות מעצר הקבועות בחוק אשר חזקה כי הנאשם מסוכן, ומכאן שיש לעצור אותו עד תום ההליכים. כמו כן עילות מעצר נוספות הינן עילות המסכונות ושיבוש ההליכים. יודגש, כי מסוכנות אינה רק מסוכנות כלפי גוף, הפסיקה מדברת גם על מסוכנות, במידה ומדובר בעבירות חוזרות ונשנות או בהיקף גדול ומתוחכם, גם כלפי רכוש, לדוגמה מספר התפרצויות לבתי עסק, או גניבה שבוצעה באופן שיטתי מתוחכם או בצוותא.

ראיות לכאורה

כל מעצר עד תום ההליכים מתקיים כל אימת שהתביעה מצליחה להוכיח כי יש בידה ראיות לכאורה להוכחת אשמתו של הנאשם.

מהן ראיות לכאורה? לא מדובר ברף הראיות הגבוה אשר על התביעה להוכיח בתיק הפלילי עצמו, אלא מצבור ראיות גולמיות, אשר במידה ובית המשפט ייתן להם את משקל ראוי- יש בכוחם להוביל להרשעת הנאשם. 

היעדר חלופה

על מנת לעצור עד תום ההליכים, חובה על בית המשפט לבחון חלופות מעצר אשר יבטיחו את תכלית המעצר, בדרך פחותה של פגיעה בחירותו של הנאשם- כגון אפשרות לעצור את הנאשם במעצר בית, מעצר באיזוק אלקטרוני, מעצר בחלופת מעצר טיפולית סגורה. יודגש, כי על בית המשפט חלה החובה לבחון גם בעבירות החמורות ביותר חלופת מעצר כאשר בכוח החלופה ניתן יהיה לאיין את עילת המסוכנות. לרוב, בחינת החלופה נעשית על ידי תסקיר שירות מבחן אשר ייבחן את החלופות המוצעות. 

ייצוג על-ידי סנגור

על מנת להורות על מעצר עד תום ההליכים כנגד נאשם – חובה על הנאשם להיות מיוצג על ידי סניגור. 

על כן, ישנה חשיבות רבה לבחירת עורך דין פלילי מתאים לסוג התיק, עורך דין שהוא הינו בעל ניסיון בייצוג עצורים בהליך זה, ובאמתחתו פתרונות וליוווי אישי צמוד לנאשם ולמשפחתו.

או השאיר/י פניה לקבלת שיחה חוזרת:

עורך דין לשחרור ממעצר: שאלות פופולריות

ש: מה אפשר לעשות על מנת לגרום לשחרור ממאסר?

ת: כאשר חשוד נעצר, לעוה"ד של החשוד עדיין אין את חומר הראיות, היות וחומר זה, נמצא בידי המשטרה והוא יוצג רק בביהמ"ש. למעשה, שחרור ממעצר, יצליח רק בייצוגו של עורך דין פלילי. למשל, ניתן יהיה להגיש ערר על מעצר ימים, במקרה וביהמ"ש החליט החלטה שהיא שגויה עוה"ד, אף יכול לבקש בקשה לעיון חוזר בכל מה שקשור למעצר החשוד.  במידה ונחשפו פרטים או מידע חדש, או שהנסיבות השתנו.

ש: באילו עוד דרכים ינקוט עו"ד פלילי  כאשר ביהמ"ש  החליט על הארכת מעצר?

ת: על עורך הדין לבדוק היטב את הממצאים ומה גרם להחלטה של הארכת מעצר ואז, יוכל לשקול, אם יוכל להגיש ערר לביהמ"ש המחוזי. החלטה זו, מחייבת ניסיון וידע רב בתחום. למשל ישנם גורמים מכריעים שעל עוה"ד לבדוק והם: עוצמת החשד עברו של החשוד ועוד נסיבות שעוה"ד הפלילי ידע לשקול לפני הגשת ערר. 

ש: כיצד עו"ד מעצרים יכול לסייע לשחרר עציר ובאיזו עילה לפני שחלפו 24 שעות  למעצר?

ת: לרשות עו"ד פלילי המומחה בשחרור ממעצרים, קיים סעיף 44 לחוק סדר הדין הפלילי מעצרים. בנסיבות מוצדקות, ניתן יהיה לבקש מביהמ"ש לקיים דיון לשחרור עצור, עוד לפני שחלפו 24 שעות הראשונות למעצר.

ש: מדוע קיימת חשיבות רבה במעורבותו של עו"ד פלילי לצורך שחרור מן המעצר?

ת: מי שהוא עו"ד מעצרים מנוסה, יחקור את קצין המשטרה אשר באמצעות תשובתו של קצין המשטרה. אשר באמצעותה ישכנע עוה"ד את ביהמ"ש לשחרור החשוד ממעצרו.. עוה"ד ילווה את החשוד בשלב החקירה וכן, בשלב המעצר, מה שחשוב לתמיכה הנפשית של החשוד, אשר נמצא תחת לחץ נפשי קשה. ערכי דין מעצרים, פוגשים את לקוחותיהם, בתחנות המשטרה, בביהמ"ש ובביקורים בבתי המעצר.

ש: האם עו"ד מעצרים יכול לבקש מביהמ"ש שחרור בערבות?

ת: עו"ד פלילי אשר מתמחה בשחרור מעצרים, יכול לבקש מהמשטרה להסתפק בשחרור בערבות. הכוונה היא  הפקדת סכום מסוים של כסף או חתימה של ערבות עצמית, כאשר הערבות יכולה להתבצע עם, או בלי ערבות של צד שלישי.

ש: האם קיימים כמה סוגים של שחרור בערבות?

ת: קיימים למעשה כמה סוגים של שחרור בערבות ממעצר. למשל, הראשון הוא" שחרור  בערבות בתמורה לכסף,ערבות באיסור יציאה מהארץ,  איסור כניסה לאזור העבירה, או איסור יציאה מהבעיות בשעות מסוימות. 

ש: באם מדובר בשחרור בערבות מה גובה סכום הערבות ובמה זה תלוי?
ת: כאשר הוחלט על שחרור בערבות, הסכום של הערבות מותנה כאשר מדובר על בקשת הארכת מעצר, גובה הערבות יהיה גבוה יותר. לרוב, מדובר על כמה  אלפי שקלים.

ש: מהו שחרור בערבות צד ג'?

ת: ביום הדיון, רשאי ביהמ"ש לקבוע על שחרור בערבות צד ג' וכן הפקדת ערבות כספית לקופת ביהמ"ש. הגיבוי של אדם שלישי לערבות. צד שלישי זה, יהיה ערב לקיום התנאים שנקבעו לערבות, עד תום ההליכים.

מאמרים רלוונטיים בנושא שחרור ממעצר

מדובבים ככלי חקירתי

מדובבים ככלי חקירתי

דיבוב חשודים כטקטיקה חקירתית במסגרת החקירה המשטרתית, החוקרים רותמים לצדם מגוון רחב של כלים המסייעים להם לבסס את החשדות הקיימים כנגד החשוד. אחד מהם הוא

קרא/י עוד >>
זכויות עצורים

זכויות עצורים

להלן זכויות עצורים מעצר או איננו מאסר. בעוד שהשני מטרתו להוציא לפועל את הענישה כנגד העבירה אותה ביצע האדם המורשע, הרי שמטרתו של הראשון היא

קרא/י עוד >>
בקשת תביעה להארכת מעצר

בקשת תביעה להארכת מעצר

בקשת התביעה להארכת מעצר החזקת אדם במעצר היא פוגעת בזכותו הבסיסית של כל אזרח לחירות. עם זאת, כאשר עולה צורך מוחשי ותועלת ישירה בהחזקתו של

קרא/י עוד >>
מה זו עבירת הפרת אמונים?

מה זו עבירת הפרת אמונים?

מהי עבירת הפרת אמונים? למרבה הצער, לא אחת אנו שומעים על דמויות מוכרות מן השירות הציבורי אשר חשודות או אף מואשמים בעבירות הפרת אמונים. אם

קרא/י עוד >>

מה זו עתירת אסיר?

מאסר בפועל הוא תקופה לא קלה הן עבור האסיר עצמו והן עבור בני משפחתו. גם אם התנאים הינם סבירים ועונים על כל מה שאסיר זקוק

קרא/י עוד >>
שחרור בערבות

שחרור בערבות

מה זה שחרור בערבות? שחרור בערבות מוכר לנו בעיקר מתוך סרטים הוליוודיים כאלו ואחרים, אך האם זה תמיד כזה קל ופשוט כמו שזה נראה? ועל-פי

קרא/י עוד >>