זכויות עצורים

זכויות עצורים
עורכת דין איזבל פוקס ואזנה

תוכן עניינים

להלן זכויות עצורים

מעצר או איננו מאסר. בעוד שהשני מטרתו להוציא לפועל את הענישה כנגד העבירה אותה ביצע האדם המורשע, הרי שמטרתו של הראשון היא לאפשר את כשירותה של החקירה המתנהלת, וזאת כיוון שעולה חשש מטעם גורמי אכיפה ומשפט, כי שחרורו של האדם העצור יהווה מכשול.

ראוי לציין, כי אין תמיד ניתנת ההצדקה להחזקתו של אדם במעצר, ועל כן חשוב לפנות לעורך דין המתמחה בשחרור ממעצר אשר יבחן את הנסיבות, ילמד את המקרה על פרטיו השונים ויתווה אסטרטגיה משפטית נכונה אשר עם סיומה יוחלט על שחרורו על העצור למעצר בית תחת תנאים מגבילים או לשחרור מוחלט. אם אדם הקרוב אליכם, מוחזק עתה במעצר, להלן ריכזנו עבורכם את זכויותיו המלאות.

אי הפללה

הזכות לאי הפללה קבועה בחוק ומשמעותה כי אדם הנתון תחת חקירה במשטרה או בכל הליך חקירתי אחר, איננו מחויב לשתף פעולה עם חוקריו. הדבר כולל את השמירה על זכות השתיקה בעת החקירה וסירוב להשתתף בעימותים אל מול מתלוננים, השתתפות בשחזורים של אירוע הפשיעה בו חשוד העצור וכיוצא בזה. יש לציין כי אי שיתוף פעולה עם החוקרים הוא איננו מומלץ.

ייעוץ עם עורך דין

באשר לזכות הנעצר לאי-הפללה, הרי שזכותו גם להיוועץ עם עורך דין פלילי. מוטב להזעיק עורך דין מיד עם היוודע דבר המעצר ואף טרם החקירה המשטרתית. עורך דין פלילי יידע להסביר את מלוא הזכויות וגם להנחות את החשוד בשימוש בזכות השתיקה. לטווח הרחוק הרי שאי שיתוף פעולה עלול להוביל להליכים מורכבים יותר מול מערכת אכיפת החוק. עם זאת, ישנם גם היבטים בהם אין החשוד יודע להגיב ועל כן מוטב שכן יממש את זכותו לשתיקה.

סיבת המעצר

בעוד שבעת זימון לחקירה, ייתכן ופקיד המשטרה לא יחלוק את הסיבה שבגינה זומנתם, הרי שבמעצר אין למשטרה כל זאת למנוע את המידע מן העצור. על כן, הקפידו לעמוד על זכותכם לקבל את מלוא המידע באשר לחשדות המיוחסים אליכם. מידע שכזה יכול לסייע רבות בעת הגעת עורך דינכם למתן ייעוץ בטרם חקירה.

שפת החשוד

זומנתם לחקירה ואינכם דוברי עברית שפת אם? אם אינכם יודעים דבר מה שהחוקר אומר, עמדו על זכותכם לעבור חקירה רק בכפוף למתורגמן היודע את שפתכם על בורייה. מיותר לציין אירועים תקשורתיים שמלווים אותנו מזה מספר שנים, בהם עולות הטענות כנגד החוקרים אשר חקרו חשוד מפורסם שלא בשפתו. זוהי זכותכם המלאה, עמדו על כך. זכרו כי כל תשובה שתענו הינה מתועדת ועלולה לשמש כראייה נגדכם בבית המשפט.

טיפול רפואי

חולים בעת המעצר? אינכם צריכים לקבל את רוע הגזירה שכן אין זו מדינת עולם שלישי. זכותכם המלאה לדרוש בדיקת רופא במקרים בהם אינכם חשים בטוב.

אירוע אלימות

החוקרים נהגו בכם בצורה אלימה? לעתים אכן תיתכן התנהגות שאיננה הולמת את הערכים של משטרת ישראל. אין להשתיק מקרה שכזה ומומלץ לפנות באופן מידי לעורך דין פלילי אשר יבחן את המקרה ויתווה את האסטרטגיה הנכונה אל מול גורמי האכיפה ובשיתוף פעולה מלא מולם.

זקוקים לייעוץ משפטי?

משרד עורכי דין איזבל פוקס ואזנה, מעניק ייעוץ וליווי משפטי מקיף. לפרטים נוספים וקבלת מידע 24/7 התקשרו: 052-6476887