שחרור בערבות

שחרור בערבות
עורכת דין איזבל פוקס ואזנה

תוכן עניינים

מה זה שחרור בערבות?

שחרור בערבות מוכר לנו בעיקר מתוך סרטים הוליוודיים כאלו ואחרים, אך האם זה תמיד כזה קל ופשוט כמו שזה נראה? ועל-פי מה נקבע בעצם גובה הערבות לשחרור העצור? ובכן, רצוי שנתחיל קודם כל בהגדרות היבשות. שחרור בערבות הוא למעשה שחרור המותנה בהתחייבותו של האדם העצור לחקירה במשטרה או כל הליך משפטי או משטרתי אחר שנקבע עבורו.

חשוב לציין כי אין מדובר בבחירה של העצור עצמו, וההחלטה על אפשרות לשחרור בערבות נקבעת אך ורק על-ידי בית המשפט.

אם כך, האם מדובר בשחרור למעצר בית?

שחרור למעצר בית אכן עונה על קריטריונים אלו שכן ייתכן והעצור יבקש הקלה בתנאי המעצר. במקרה שכזה, בית המשפט יבחן את פרטי התיק באופן ממוקד וקפדני ויקבל החלטה סופית אם אכן ניתן להתיר את שחרורו של העצור למעצר בית וזאת תחת תנאים מגבילים.

שימו לב כי שחרור בערבות איננו מתייחס אך ורק לתשלום, וכאמור השחרור הוא בערבות לקיומם של תנאים שונים. הפקדה כספית היא אכן תנאי שעלול להיות מוחלט על-ידי בית המשפט, אך בנוסף אליו, בית המשפט יכול להחליט על שורה של תנאים אחרים או נוספים דוגמת הגעה לתחנת המשטרה לצורך פיקוח שוטף, איסור כניסה או יציאה לערים, יישובים ורחובות מסוימים, איסור יציאה מן הארץ ועוד.

על-פי מה נקבע גובה הערבות?

הערבות נקבעת בהתבסס על מידת חומרת המעשים המיוחסים לאדם החשוד או הנאשם. כך למשל, בית המשפט עשוי למצוא את ההאשמות המיוחסות לחשוד כלא חמורות ועל כן להותיר באופן מידי על שחרורו בערבות. במקרים בהם נראה כי מדובר בעבירה בעלות השלכות חמורות, הרי שלבית המשפט ישנו שיקול הדעת להקשיח את תנאי הערבות עוד ועוד.

או השאיר/י פניה לקבלת שיחה חוזרת:

האם ניתן להשפיע על החלטת בית המשפט?

נסיבות המעצר והחשדות המיוחסים לאדם העצור יכולים לשנות את כל זווית מבטו של בית המשפט. החלטות שכאלו יכולות להתבסס על תשובותיו של החשוד בחקירתו ועל כן, המלצתנו העקבית היא לעולם לא לעבור חקירה אלא לאחר ייעוץ והדרכה עם עו"ד פלילי. זכרו כי כל תשובה שתיאמר עלולה לשמש כראייה בעלת ערך משפטי.

התייעצו עוד היום עם עורך דין

איזבל פוקס ואזנה, עורכת דין פלילית. ניסיון עשיר בייעוץ והכנת חשודים לחקירה במשטרה, מתן עדות ושחרור ממעצר.

למידע נוסף התקשרו: 052-6476887